Konular

EBooklar

$_SERVER host bilgileri, header bilgileri, yollar ve script yolları gibi bilgileri içeren bir dizidir. Bu dizideki değerler web server tarafından üretilir. Tüm server yazılımlarının, tüm değerleri atayacağına dair bir kesinlik yoktur. Yazılım bazılarını atamayabilir, veyahut burada anlatılacak değerlerin haricinde değerler ekleyebilir

<?php

foreach
($_SERVER as $Index=>$Deger){
       
        echo "echo <strong>$_SERVER['$Index']</strong>  $Deger<br />";
}

echo "Host: ".$_SERVER['HTTP_HOST']."<br/>";

echo "File Name :".$_SERVER['PHP_SELF']."<br/>";

echo "Query :".$_SERVER['QUERY_STRING']."<br/>";

?>
$_SERVER[‘PHP_SELF’]
O anda işletilen sayfanın doküman dizinine göre relative yolunu barındırır. Örneğin http://www.birsite.com/sayfalar/x.php adresinden çalıştırılan bir sayfada $_SERVER[‘PHP_SELF’] değeri /sayfalar/x.php olacaktır. Tam dosya adını __FILE__ sabiti barındırır.

Eğer PHP bir komut satırı işlemcisi olarak çalıştırılıyorsa, dosya ile gelecek argümanlar $_SERVER[‘argv’] aktarılan parametreleri, $_SERVER[‘argc’] aktarılan parametre sayısını taşır.

$_SERVER['HTTP_HOST'];
O anki isteğin yapıldığı bağlantının host header bilgisini barındırır.

$_SERVER['GATEWAY_INTERFACE'];
- Sitenin cgi kullanım iznini ve sürümünü kontrol eder. Ayrıca Server yazılımının hangi CGI sürümünü kullandığı bilgisini taşır.

$_SERVER['SERVER_ADDR'];
- siteye ait IP adresini kontrol eder.

$_SERVER['SERVER_NAME'];
- sitenin çalıştığı domain adresini gösterir

$_SERVER['SERVER_PROTOCOL'];
- serverin http protokolunu kontrol eder

$_SERVER['REQUEST_METHOD'];
- serverde request e tanımlı veri gönderme methodunu kontrol eder.

$_SERVER['HTTP_ACCEPT_CHARSET'];
- sitenin karakter dilini kontrol eder.

$_SERVER['HTTP_ACCEPT_LANGUAGE'];
- kullanıcının brovserin dilini kontrol eder.

$_SERVER['HTTP_REFERER'];
- ziyaretcinin geldiği adresi kontrol eder.

$_SERVER['HTTP_USER_AGENT'];
- Ziyaretcinin genel bilgilerini kontrol eder. Sayfayı görüntüleyen browser bilgilerini barındırır.

$_SERVER['REMOTE_ADDR'];
- Ziyaretçinin IP adresini kontrol eder.

$_SERVER[‘QUERY_STRING’]
Sayfa isminden sonra gelen veriyi barındırır. http://www.dene.com/deneme.php?birverigirisi&hmm=1234 şeklindeki bir istekte $_SERVER[‘QUERY_STRING’] elemanının değeri birverigirisi&hmm=1234 olacaktır.

$_SERVER
Kaynak Baturay DAYLAK

Yorumunuzu Ekleyin

 • Kurallı İfadeler (regex Engine)
 • Kurallı İfadeler (regex Engine) ~ 34,492

  Bir regex'in gerçekte nasıl çalıştığını bilmek daha efektif çalışan regex ifadeleri oluşturmamızı ve regex'leri daha isabetli oluşturmamızı sağlar. Bu yazımızda oluşturduğunuz regex ifadelerinin neden beklediğiniz sonuçları vermediğini ve umduğunuz eşleşmeleri yerine getirmediğini öğreneceksiniz. Bu da bizim tabir yerindeyse daha az kafa patlatmamızı ve daha az zaman harcamamızı sağlayacaktır. • PHP ile PDF dosya oluşturmak
 • PHP ile PDF dosya oluşturmak ~ 27,543

  Php ile yeni bir pdf dosyası oluşturmak : Öncelikle php ile pdf işlemleri yapmak için bir pdf kütüphanesine ihtiyacınız olacak • PHP nedir?
 • PHP nedir? ~ 26,311

  HTML kodlarının arasına yerleştirilmiş php kodlarından ayrıştırıp işleyerek sonuçta saf HTML formatında bir çıktı üretmek ve Web sunucusuna iletmektir.


 • $_FILES
 • $_FILES ~ 25,144

  Örnek kod ve açıklamalar • Oop - Nesne Yönelimli Programlama
 • Oop - Nesne Yönelimli Programlama ~ 21,537

  Artık ister istemez her programcının bulaştığı bu teknik hakkında sayısız makale yazılmıştır bu güne kadar. Bu makale de onlardan biri


 • Xampp Kurulumu ~ 20,869

  Xampp apache, mysql, php ve phpmyadmin için kolay ve basit kurulum sağlayan bir uygulamadır.
 • Php İle Excel Dosyası Oluşturmak
 • Php İle Excel Dosyası Oluşturmak ~ 19,745

  Genelde, herhangi bir biçimlendirme söz konusu olmadığında, veritabanındaki bir bilgiyi ya da başka bir tabloyu excel ortamına aktarmak için csv yöntemini kullanırım. Bu yöntem herkesin bildiği gibi, her sütunu tab ya da noktalı virgül gibi bir karakterle ve her satırı da enter karakteri ile bölmekten ibaret. Ama biçimlendirme söz konusu olduğunda, mesela sütunlara bir genişlik vermek, yazıları bold yapmak, bazı hücreleri sayı ya da para tipine çevirmek gibi biçimlendirmelerde bu yöntem işe yaramamakta.


 • Verileri doğrulamak için PHP ile filtreleme işlemleri
 • Verileri doğrulamak için PHP ile filtreleme işlemleri ~ 19,695

  Ziyaretçilerden gelen verilerin istediğimiz formata uygunluğunu kontrol etmeliyiz ki, güvenlik açığı yaratmayalım. E-postaları, web adreslerini, bilgi girişlerini ve dahasını Her birine uygun farklı fonksiyonlar yazıldı bu vakte kadar. Ancak PHP 5.2.0 ve üstü sürümlerde bu fonksiyonlara gereksinim azaldı. Çünkü PHP filtreleme fonksiyonları standart oldu.


 • Php ile Oturum Yönetimi (SESSION)
 • Php ile Oturum Yönetimi (SESSION) ~ 19,535

  Türkçesi oturum anlamına gelen session bilgilerin saklanması için kullanılan mantıksal bir nesnedir.Session oturum yönetimini kullanarak şifreli sayfalar oluşturarak ve bu sayfaları belirlediğiniz kullanıcıların görmesini sağlayabilirsiniz.


 • En iyi 25 php template motoru
 • En iyi 25 php template motoru ~ 18,992

  Php tabanlı web siteleri dizayn ederken, php kodlarını html kodlar arasına gömeriz. Fakat gün gelir bu kodları düzenlemek istediğimizde çok büyük bir çaba gerektirir. Bu tarz durumlarla başa çıkabilmek için ve daha kararlı bir sistem kodlamak için tema sistemleri geliştirebilirsiniz. Tema sistemi ya da motorlarının asıl amacı, php kodları ile html kodlarını birbirinden ayırmaktır. Böylece hangi kod üzerinde değişiklik yapmanız gerekiyorsa, kendisine ait dosyalarını açarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz • Php Mysql to XML
 • Php Mysql to XML ~ 18,716

  Bu yapıyı geliştirerek mysql veritabanınızdaki datalarınızı xml standartlarına dönüştürebilirsiniz.


 • Dizi Tanımlamaları
 • Dizi Tanımlamaları ~ 18,646

  PHP’de array tanımlayıcısını kullanarak içerisinde elemanları yerleştirmek yoluyla ya da index numarasını köşeli parantezler içerisinde belirterek atama yaparak dizi oluşturmak mümkündür

 • $_REQUEST
 • $_REQUEST ~ 15,751

  $_GET, $_POST, ve $_COOKIE değişkenlerini içeriğinden meydana gelen çağrışımlı bir dizidir. Bu değişken bir superglobal olduğu için tüm alanlarda (scope) geçerlidir ve bundan dolayıdır ki global $_REQUEST ; şeklinde bir tanımlamaya ihtiyaç duymaz. Eğer register_globals değişkeni php. İni de ayarlanmışsa bu değişken her yerde (Global Scope) kullanılabilir