Konular

Virtualmin Yedek Alma İşlemleri

Unıx Yedekleme Komutlarına Giriş

Hemen hemen tüm Unix ve Linux sistemleri, tüm izinler ve sahiplik bilgileri korunmuş olan, birden fazla dosya ve dizini tek bir dosyaya yedekleyebilen tar komutuyla birlikte gelir. Tar en yaygın Unıx yedekleme biçimidir ve başlangıçta bant yedeklemeleri için tasarlanmış olmasına rağmen (tar teyp Arşivi anlamına gelir), yerel veya uzak dosyalar için de çalışır. Windows sistemlerinde zip formatını biliyorsanız, tar çok benzer.

Çoğu sistem ayrıca, katrana benzer ancak dosya sistemine erişim söz konusu olduğunda daha düşük bir seviyede çalışan döküm ve geri yükleme komutlarıyla birlikte gönderilir. Tar, herhangi bir dosyayla (yerel, çıkarılabilir bir sürücüde veya bir NFS veya SMB sunucusundan monte edilmiş) çalışırken, döküm komutu yalnızca yerel bir dosya sistemindeki dosyaları yedekleyebilir. Bununla birlikte, EXT2 öznitelikleri ve Posıx Acl'ler gibi dosya biçimindeki eksiklikler nedeniyle katranın kaçırdığı dosya özniteliklerini yedekleyebileceği avantajına sahiptir.

Hangi formatın kullanılacağını seçmek söz konusu olduğunda, yerel olmayan dosyaları yedeklemek istiyorsanız veya farklı bir işletim sistemi çalıştıran bir sistemde geri yüklemeniz gerekiyorsa (döküm biçimi temel dosya sistemi türüne özgü olduğu için) tar zorunludur. Döküm biçimi, yalnızca acl'leri veya katranın özleyeceği diğer özniteliklere sahip dosyaları yedeklemeniz gerekiyorsa önerilir.

DosyaSistemi Yedekleme Modülü

Bu modül, yedekleme işlerini çeşitli biçimlerde tanımlamanıza ve yerel veya uzak hedeflere tek seferlik veya düzenli olarak zamanlanmış yedeklemeler gerçekleştirmenize olanak tanır. Ayrıca oluşturduğu biçimlerde yedekleri geri yükleyebilirsiniz.

Modülü açtığınızda (sistem kategorisi altında), aşağıda gösterildiği gibi mevcut yedekleme işlerinin bir listesini görüntüler:

Virtualmin Yedek Alma İşlemleri
Dosya sistemi yedekleme modülü

If this is the first time you have used the module, the table of backups will be empty though.

Configuration

A few important setting should be defined in the modules' configuration. If you'd like to have hourly/dayly/weekly/monthly/yearly backups, variable substitution would be necessary.

Virtualmin Yedek Alma İşlemleri

Dosya Sistemi Yedekleme Yapılandırması

Yedeklemeleri Tanımlama

Yeni bir yedekleme işi oluşturmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Yeni bir dizin yedeği Ekle düğmesinin yanındaki alana, kaydetmek istediğiniz dizinin tam yolunu girin. Varsayılan olarak, modül yedekler için döküm komutunu kullanır, ancak tar formatını tercih ederseniz, tar format onay kutusunu seçmelisiniz. Ardından düğmeyi tıklayın. Bu adımların geri kalanı, en yaygın biçim olduğu için Tar seçeneğini seçtiğinizi varsayacaktır.
 2. Yeni yedekleme formu Ekle (aşağıda gösterilmiştir), yedekleme için Dizinlere yedekleme alanına ek yollar ekleyin.
 3. Yedekleme bölümünde, aynı sistemdeki bir dosyaya kaydetmek istiyorsanız dosya veya teyp aygıtını seçebilirsiniz. Bitişik alanda, / backup / myfiles gibi bir yol girin.tar veya ekli bir teyp sürücünüz varsa, /dev/st0 (ilk SCSI teyp sürücüsü) gibi bir yol kullanın. 
  Alternatif olarak, ana bilgisayar seçeneğini seçebilir ve yanındaki üç alana bir uzak ana bilgisayar adı, oturum açma adı ve uzak dosya girebilirsiniz. Uzaktan yedeklemeler çoğu durumda açıkça tercih edilir, çünkü sistem tamamen yedeklenirse geri yüklenebilir!
 4. Uzak yedekleme gerçekleştiriyorsanız, uzak yedekleme komut alanı, yedeklemeyi aktarmak için kullanılacak protokolü seçmek için kullanılabilir. SSH en yaygın olarak kullanılır, ancak uzak sistemde bir SSH girişiniz yoksa FTP uygun bir alternatiftir. Varsayılan RSH protokolü bu günlerde neredeyse hiç kullanılmaz.
 5. SSH veya FTP ile Yedekleme yaparsanız, SSH/FTP giriş alanı için şifreye bir şifre girmeniz gerekecektir. Bu olabilir atlanmış eğer root kullanıcı kaynağı sistemi var onun .SSH dizin kurulum hedef kullanıcı olarak şifre daha az oturumları izin vermek.
 6. Yedekleme seçenekleri bölümündeki alanların çoğu varsayılan olarak bırakılabilir. Tek istisna sıkıştırma arşivi mi?, yedeklemeniz bir teyp sürücüsüne değilse, gzip veya Bzip olarak ayarlanmalıdır.
 7. Yedeklemenin normal bir zamanlamada çalışmasını istiyorsanız, aşağıda seçilen zamanlarda Etkin'i seçin.. radyo düğmesi ve e-posta planlanan çıktı alanına bildirmek için bir e-posta adresi girin.
 8. Cron saat / tarih seçici çalıştırmak için bir zamanlama seçin.
 9. Click the Create button at the bottom of the form.

Virtualmin Yedek Alma İşlemleri
Yeni bir yedekleme ekleme

/backup-path/MyServer-Webmin-%y%m%d.tar.gz

 

Yedekleme Çalıştırma

Bir yedekleme işi tanımlandıktan sonra, yedekleme üzerine tıklayarak başlatılabilir.. yedekleme işleri tablosunun son sütununda bağlantı. Varsayılan olarak bu, işi ön plan işlemi olarak başlatır, böylece ilerlemesini tarayıcıda görüntüleyebilirsiniz. Ancak, uzun işler için, onları arka planda çalıştırmak daha iyi olabilir, böylece tarayıcıyı kapatmak işlemi kesmez. Etkinleştir, üzerine tıklayın Module Config linki ve değişiklik Çalıştırın yedeklere seçeneği arka Plan.

Arka planda çalışan işler (web arabiriminden açıkça başlatıldı veya zamanlamada çalıştırıldı), çalışan yedekleme işleri başlığının altındaki modülün ana sayfasında görüntülenir. Eylem sütunundaki bir bağlantıyı tıklatarak, çalışan işleri sonlandırabilir veya iş için yeni bir yedekleme teybi kullanılabilir sinyal gerekirse.

Yedeklemeler Zamanlanmış cron işleri kullanılarak çalıştırılır .

Yedekleme İşlerini Düzenleme ve Silme

Bir iş tanımlandıktan sonra, modülün ana sayfasındaki yedekleme işleri tablosunun ilk sütunundaki kaynak dizinlerine tıklayarak düzenleyebilirsiniz. Bu, tüm iş ayarlarının ayarlanabileceği, yukarıda gösterildiği gibi aynı formu getirecektir.

Bir işi silmek için, modülün ana sayfasında yanındaki onay kutusunu seçin ve seçili yedeklemeleri Sil düğmesine tıklayın.

Bir yedeği geri yükleme

Felaket olursa, Webmin Bu modül kullanılarak oluşturulan yedeklemeleri geri yüklemek için kullanılabilir, hatta tar ve dump komutları ile manuel olarak yapılan yedeklemeler. Bunu yapmak için adımlarAR:

 1. Modülün ana sayfasında geri yüklemek istediğiniz işi tıklayın.
 2. Formun alt kısmında, geri yükle düğmesine tıklayın. Bu, aşağıda gösterildiği gibi, zaten doldurulmuş geri yükleme kaynağı olan bir form getirecektir.
 3. Yedeklemedeki yalnızca bazı dosyaları geri yüklemek için, geri yüklenecek dosyalar için listelenen dosyalar seçeneğini seçin ve bitişik metin alanına boşluk-ayrı bir yol listesi girin. Bunlar genellikle /etc/passwd gibi mutlak yollardır .
 4. Dizin geri yükleme alanına bir hedef yol girin. Dosyaları el ile doğrulamadan ve doğru konumlarına kopyalamadan önce orijinal yollara veya başka bir yere geri yüklemek için / tmp gibi bir şeye geri yükleyebilirsiniz.
 5. Yedeklemedeki tek gösteri dosyalarını değiştir? aslında dosyaları geri yüklemek istiyorsanız Hayır seçeneği. Bu Evet'e ayarlandığında, Webmin'i geri yüklemek yerine, yedeklemenin hangi dosyaları içerdiğini göstermeniz yeterlidir.
 6. Yedekleme şimdi Geri Yükle düğmesini tıklatın.

Virtualmin Yedek Alma İşlemleri
Geri yükleme yedekleme formu

 

Kaynaklar

Yorumunuzu Ekleyin

SSH komutları

Linux Server (Sunucu) kullananlar için SSH komutları. Aynı zamanda bu komutlar linux İşletim Sistemi komutlarıdırlar.

48,278 Okunma Henüz yorum yapılmamış 02/08/2009 18:52:43 12/08/2017 21:23:13

SCP ile Dosya Transferi

SCP (Secure Copy Güvenli Kopyalama), bir ağdaki iki bilgisayar arasında dosya kopyalamanızı sağlar. Bağlantı sırasında SSH kullandığı için dosya aktarımı şifreli ve güvenlidir. SCP'yi kullanabilmeniz için SSH Client (SSH istemcisi) bilgisayarınızda kurulu olmalıdır.

36,757 Okunma Henüz yorum yapılmamış 01/06/2011 01:16:08 12/03/2016 09:59:45

SSH Bağlantısı

SSH(Secure Shell/Güvenli Kabuk) ağ üzerinden başka bilgisayarlara erişim sağlamak, uzak bir bilgisayarda komutlar çalıştırmak ve bir bilgisayardan diğerine dosya transferi amaçlı geliştirilmiş bir protokoldür. Güvensiz kanallar(internet vs) üzerinden güvenli haberleşme olanağı sağlar. Bir iletişimde SSH aşağıda belirtilen temel unsurları sağlar.

36,569 Okunma Henüz yorum yapılmamış 22/04/2018 20:49:26 30/07/2019 01:39:38

Fantastico De Lux Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Kaldırılır?

Fantastico De Luxe, çıktığı yıllardan bu yana linux sunucularının göz bebeği konumundadır. Kullanım kolaylığı ve yaptığı iş bakımından çığır açmıştır. Kullanım prosedüründe size saniyeler içerisinde web sitesi sahibi olmanızı sağlar.

35,446 Okunma Henüz yorum yapılmamış 11/10/2008 02:22:42

FTP server kurulumu

vsftpd FTP server kurulumu

29,520 Okunma Henüz yorum yapılmamış 30/01/2009 02:56:58

Linux VPS Sunucu Kurulumu

Kendinize bir Linux VPS sunucu satın aldınız. Debian kurulumunu gerçekleştirdiniz (Kontrol panelinden üç beş fare ya da klavye hareketi ile).

27,861 Okunma 1 Yorum 30/01/2009 21:37:09 23/02/2014 02:26:23

Pro FTP Ayarları

ProFTPD bir FTP sunucusu yazılımıdır. Apache’ye benzer yapılandırma dosyaları ile kurulumu ve yapılandırması son derece kolay olan ProFTPD, aynı zamanda çok gelişmiş özelliklere sahiptir.

22,635 Okunma 2 Yorum 24/08/2009 00:07:21

Virtualmin Kurulumu

Virtualmin; domain, hosting için website kontrol paneline sahip, bunları oluşturma, yönetme yeteneklerine sahip açık kaynak kodlu webmin temelli bir web sunucu uygulamasıdır.

21,044 Okunma Henüz yorum yapılmamış 01/02/2020 10:01:32 01/02/2020 10:42:57

Webmin Kurulumu

Webmin, Unix benzeri sistemler için web tabanlı sistem yapılandırma aracıdır. Debian üzerine webmin kurulumu yapacağız.

18,325 Okunma Henüz yorum yapılmamış 14/02/2014 22:16:03 18/02/2014 22:17:23

Cpanel Yedeği Almak

SSH bağlantısı yardımı ile sunucudaki hesapların komple yedeğini alabiliriz.

17,769 Okunma Henüz yorum yapılmamış 11/10/2008 02:28:07

Virtualmin'i Daha Güvenli Hale Getirmek

Gerekli ayarlamları yapınca daha güvenli bir Virtualmin ortaya çıkacaktır...

16,832 Okunma Henüz yorum yapılmamış 01/03/2014 14:28:26 15/08/2019 11:20:12

Linux Kullanıcı İşlemleri

root kullanıcısını daha güvenli yapmak için gerekenler ve kullanıcı işlemlerinin Linux üzerinde nasıl yapıldığını anlatan bir makale...

16,193 Okunma Henüz yorum yapılmamış 19/01/2014 01:38:18 11/03/2016 14:23:51

Linux Dosya İzin Mantığı

Linux sistemler bu izin mantığını bilmeden anşılmayabilir.

15,395 Okunma Henüz yorum yapılmamış 25/02/2014 00:47:30 22/12/2014 00:49:36

Virtualmin Sorunları ve Çözümleri

Virtualmin veya Webmin ile yaşayabileceğiniz sorunlar ve bunların çözümleri

14,752 Okunma Henüz yorum yapılmamış 02/04/2020 19:25:16 21/05/2020 17:32:15

Virtualmin'e Swap Alanı Eklemek

Bazen sunucunuz için mevcut RAM değeriniz yetmeyebilir. İşte böyle durumlarda harddiskinizin bir kısmını RAM olarak kullanabilirsiniz.

13,792 Okunma Henüz yorum yapılmamış 25/02/2014 05:05:11 26/08/2017 10:32:47

Linux Log Mantığı

Eğer sistem güvenliği söz konusuysa, herşey log kayıtları ile başlar.

11,780 Okunma Henüz yorum yapılmamış 22/12/2014 00:53:16 10/04/2020 02:19:29

Apache için PHP Handler’ları

En çok merak edilen konulardan birisi de php işleyicileridir. Genelde az anlaşılan ama çok önemli olan bir konudur. Tabi ki her şeyin tam olarak nasıl çalıştığını bilmek zorunda değilsiniz ancak sunucu işlemlerini ciddiye alıyorsanız ya da bu sektörde çalışıyorsanız öğrenmeniz gerekmektedir. Öğreneceğiniz her yeni bir şey ile sağladığınız hizmeti daha kararlı kullandırabileceğinizden dolayı hizmeti daha ucuza verebilir hale gelebilir ve dolayısıyla daha çok para kazanabilirsiniz. Bu yüzden sizi yeni bir şeyler öğrenmek için bir kaç dakikanızı ayırmaya davet ediyorum.

10,564 Okunma Henüz yorum yapılmamış 04/06/2014 01:06:01 04/06/2014 01:06:24

Virtualmin ve SSL

Virtualmin üzerindeki bir domaine SSL sertifikası nasıl yüklenir?

10,437 Okunma 1 Yorum 03/12/2014 00:32:10 23/11/2016 00:32:26

Sunuculara Saldırı Yöntemleri

Eğer nasıl saldırıldığını bilmiyorsanız, önlem alamazsınız.

10,433 Okunma Henüz yorum yapılmamış 11/12/2014 13:27:32

inode problemleri ve disk full hatası

inode, bir dosyanın ismi ve gerçek verisi hariç geri kalan herşeyi tutar.

10,341 Okunma Henüz yorum yapılmamış 11/07/2015 01:11:48 23/01/2017 06:46:04

Evden Bir ADSL Hat Yardımı İle Web Yayını

Tabii ciddi anlamda web yayını yapmak şimdilik hayal. Bu sadece basit trafik akışı için kullanabileceğiniz bir sunucu olacaktır.

10,239 Okunma Henüz yorum yapılmamış 16/12/2014 15:53:48 13/02/2016 15:54:08

Fail2Ban Nedir?

Fail2ban/var/log/pwdfail ya da /var/log/apache/error_logdosyalarını tarayarak belli bir sayıda (bunu kendimiz belirleyebiliriz) hatalı giriş yapmış kişinin ip numarasını belirleyerek, belli bir süreliğine ip numarasını engelleyen linux tabanlı bir programdır. Fail2banhakkında bilgi verdik şimdi de nasıl kurulur ve nasıl kullanılır ona bakalım.

10,064 Okunma Henüz yorum yapılmamış 10/12/2014 11:49:43 17/05/2020 18:21:38

Yükleniyor...